Pasy bezpieczeństwa spełniają swoje zadanie tylko jeśli są prawidłowo zapięte.
Osoby przebywające w samochodzie doznają obrażeń, jeśli siły działające na struktury ciała są większe niż tolerowane przez ciało bez jego uszkodzenia. Jeśli ciało człowieka zostanie zatrzymane gwałtownie, siły oddziałujące na nie będą duże. Jeśli natomiast ruch ciała będzie zwalniany stopniowo, na określonym dystansie, siły takie będą znacznie mniejsze.
Dlatego też, aby uchronić kierowcę lub pasażera przed obrażeniami w trakcie zderzenia, należy zapewnić mu jak najwięcej czasu i odległości na zatrzymanie ruchu ciała.
Wyobraźmy sobie człowieka biegnącego z prędkością 25 km/h, który nagle uderza w betonową ścianę. A teraz wyobraźmy sobie tego samego człowieka uderzającego w ścianę pokrytą elastycznym materacem o grubości 90 cm. W pierwszym przypadku człowiek ten mógłby odnieść poważne obrażenia lub nawet stracić życie. W drugim przypadku prawdopodobnie nie odniósłby żadnych obrażeń. Dlaczego? W pierwszym przypadku ciało uderza w sztywną powierzchnię betonową i gwałtownie zatrzymuje się.
Cała energia biegacza zostaje pochłonięta przez struktury ciała, a nie przez ścianę.
W drugim przypadku natomiast ciało posiada dokładnie taką samą energię, jednak nie zatrzymuje się gwałtownie, lecz porusza się jeszcze przez pewien czas i na pewnej odległości, aż do pełnego zatrzymania. W tym przypadku elastyczny materac pochłania energię biegacza poprzez odkształcenie się.
Jeśli samochód uderzy w betonową ścianę z prędkością 50 km/h, przedni zderzak zatrzymuje się od razu, jednak kabina zatrzymuje się stopniowo, w miarę odkształcania się przednich struktur samochodu (tzw. strefa zgniotu). Przypięty pasami kierowca lub pasażer jest utrzymywany w fotelu i wykorzystuje zjawisko pochłaniania energii poprzez odkształcenie przedniej części samochodu oraz przez rozciągniecie taśm pasów bezpieczeństwa. Ciało osoby przypiętej pasami wytraca prędkość z 50 km/h do szybkości zerowej na odcinku 90-120 cm.
Pasy utrzymują również jej ciało we właściwej pozycji, dzięki czemu w przypadku zadziałania poduszki powietrznej przy zderzeniu czołowym nie występuje ryzyko uderzenia w twardą powierzchnię.
Osoba nie przypięta pasami nie posiada takiej ochrony. Brak przytwierdzenia do fotela powoduje, że po zderzeniu ciało takiej osoby w dalszym ciągu porusza się z prędkością samochodu przed zderzeniem, czyli 50 km/h, aż do uderzenia w twardą powierzchnię i gwałtownego zatrzymania. Nawet w przypadku zadziałania poduszek powietrznych przy zderzeniu czołowym osoba nie przypięta pasami jest bardziej narażona na odniesienie obrażeń lub nawet śmierć niż pasażer z przodu z prawidłowo zapiętymi pasami. (Patrz hasło indeksu "ZABEZPIECZENIE DODATKOWE").
OSTRZEŻENIE
PASY BEZPIECZEŃSTWA
NAPRAWDĘ DZIAŁAJĄ
Statystyki wypadków pokazują, że
kierowcy i pasażerowie z prawidłowo
zapiętymi pasami bezpieczeństwa są
wmniejszym stopniu narażeni
na odniesienie obrażeń ciała i mają
większą szansę na przeżycie wypadku. Z tego względu zapinanie pasów bezpieczeństwa jest w większości krajów wymogiem prawnym. ZAPINANIE PASÓW BEZPIECZEŃSTWA Oba przednie fotele i skrajne fotele tylne samochodu wyposażone są w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, przymocowane do elementów kabiny w trzech miejscach. Zwijanie i blokowanie pasów odbywa się za pośrednictwem mechanizmu zwijającego. Podczas jazdy ze stałą prędkością trzypunktowe pasy bezpieczeństwa nie wymagają regulacji długości i zapewniają swobodę ruchów kierowcy i pasażerów. Jednak w przypadku nagłego zatrzymania
samochodu albo podczas gwałtownego
przyspieszania lub hamowania pasy
automatycznie blokują się, utrzymując ciało
w odpowiedniej pozycji.
W celu zapewnienia maksymalnej
skuteczności pasów bezpieczeństwa należy je
prawidłowo zapiąć i przyjąć właściwą pozycję
w fotelu, jak opisano poniżej:
|
OSTRZEŻENIE
Jeśli pas bezpieczeństwa przebiega przez
podłokietnik (w modelach odpowiednio
wyposażonych), jego część biodrowa może
wczasie zderzenia oddziaływać na brzuch
osoby siedzącej na fotelu, a nie na jej
miednicę.
|
Automatycznie sterowany
układ klimatyzacji (Wersje
z systemem nawigacji lub
systemem audio z ekranem)
Kierunki i intensywność nawiewu powietrza regulowane są automatycznie,
odpowiednio do nastawionej temperatury.
Wersje z systemem audio z ekranem: Nacisnąć przycisk "MENU"
sterownika systemu audio, a następnie wybrać "Klimatyzacja", aby
wyświetlić ek ...
Tryb zautomatyzowany
Wybrać położenie A.
Symbol AUTO oraz włączony
bieg wyświetlają się w zestawie
wskaźników
Skrzynia biegów przechodzi w tryb
autoaktywny bez interwencji kierowcy. Bieg
dostosowywany jest automatycznie do
następujących pa ...
Obsługa okresowa
Prawidłowa obsługa samochodu jest czynnikiem
gwarantującym długą jego żywotność
w optymalnym stanie.
Z tego względu Fiat opracował szereg kontroli
i interwencji obsługowych co 30 000
kilometrów.
Obsługa okresowa nie wyczerp ...