Oprócz możliwości uratowania życia, w określonych sytuacjach poduszki powietrzne mogą stanowić pewne zagrożenie.
Ze względu na fakt, że poduszka powietrzna napełnia się ze znaczną siłą, szybkością i gwałtownością, osoby na przednich fotelach są bezpieczniejsze i lepiej chronione, jeśli przyjmą prawidłową pozycję.
OSTRZEŻENIE
Podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania
poduszek powietrznych:
Nieprzestrzeganie powyższych zasad grozi odniesieniem poważnych obrażeń ciała lub nawet śmiercią. |
Foteliki dziecięce zwrócone tyłem do kierunku jazdy należy zawsze mocować na fotelach tylnych
Fotelików, w których dziecko jest zwrócone tyłem do kierunku jazdy, nie wolno umieszczać na przednim fotelu. Aktywacja poduszki powietrznej w takim przypadku stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka.
Dzieci należy przewozić tylko na fotelach tylnych
Ze statystyk wypadków wynika, że dzieci w wieku 12 lat i młodsze są bezpieczniejsze, gdy są odpowiednio zabezpieczone na tylnym fotelu. W związku z tym powinny być w ten sposób przewożone zawsze gdy jest to możliwe. Nie wynika to jedynie z faktu, że na tylnych fotelach nie grozi im niebezpieczeństwo ze strony poduszek powietrznych. Badania wykazały, że dzieci są bezpieczniejsze na tylnych fotelach również w samochodach bez poduszek powietrznych
Prawidłowa pozycja w fotelu dla osób dorosłych i młodzieży
Osoby dorosłe i nastoletnie siedzące z przodu mogą zwiększyć własne bezpieczeństwo i skuteczność działania poduszek powietrznych, przyjmując odpowiednią pozycję w fotelu.
Wskazówki odnośnie najlepszej pozycji w fotelu dla osób dorosłych i młodzieży:
Wszystkie osoby przebywające w samochodzie, łącznie z kierowcą, powinny zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa, bez względu na fakt dostępności bądź braku poduszek powietrznych dla danego fotela, w celu zminimalizowania ryzyka odniesienia poważnych obrażeń lub utraty życia w przypadku zderzenia.
Poduszki powietrzne nie działają w przypadku zderzeń bocznych i tylnych.
Osoby bez zapiętych pasów bezpieczeństwa nie są wówczas chronione w żaden sposób, co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.
W trakcie hamowania przed zderzeniem, osoby z nieprawidłowo zapiętymi pasami bezpieczeństwa mogą zostać wyrzucone w przód i znaleźć się zbyt blisko modułów poduszek powietrznych.
Może to być przyczyną poważnych obrażeń, spowodowanych siłą odrzutu napełniającej się poduszki.
Umieszczenie fotela z dala od modułu poduszki powietrznej nie zmniejsza jej skuteczności, zapewniając przy tym lepszą ochronę przed gwałtownym napełnieniem poduszki gazem. Nie odsuwać fotela kierowcy zbyt daleko, aby nie utrudniać dostępu do kierownicy, pedałów i innych przyrządów/elementów sterujących.
Lekko odchylić fotel i usiąść, opierając się o jego oparcie. Nie pochylać się w przód ani nie przysuwać się do modułu poduszki powietrznej na odległość mniejszą niż 15 cm. Nie opierać żadnej części ciała na plastikowych elementach przykrywających moduły poduszek powietrznych ani w ich pobliżu (środkowa część koła kierownicy i część deski rozdzielczej po stronie pasażera, nad schowkiem). Trzymać głowę i tułów w odległości min. 25-30 cm od modułu poduszki powietrznej. Większa odległość zapewnia większe bezpieczeństwo.
OSTRZEŻENIE
Aby poduszka powietrzna spełniała swoje
zadanie, musi napełnić się bardzo szybko. Największa siła działa na odcinku pierwszych 5-8 cm napełniania się poduszki, zaraz po przebiciu pokrywy. Odcinek ten stanowi strefę zagrożenia.
|
Moduły poduszek powietrznych znajdują się w kierownicy i w desce rozdzielczej, nad schowkiem. Jakiekolwiek przedmioty umieszczone na, nad lub w pobliżu miejsc zamocowania modułów poduszek powietrznych mogą zostać odrzucone z dużą siłą przez napełniającą się poduszkę i uderzyć w twarz lub tułów, powodując poważne obrażenia.
Nie przewozić dzieci i zwierząt na kolanach.
Nie trzymać na kolanach żadnych przedmiotów, które mogą powodować obrażenia ciała w razie aktywacji poduszki powietrznej.
Nigdy nie ustawiać kierownicy w najwyższym położeniu. Położenie takie można wykorzystywać wyłącznie w celu ułatwienia wsiadania i wysiadania z samochodu.
Przed rozpoczęciem jazdy obniżyć kierownicę.
Dzięki temu poduszka powietrzna będzie znajdowała się na wysokości klatki piersiowej kierowcy, a nie bardziej podatnej na obrażenia głowy czy szyi.
PORADA Fakt niezadziałania poduszki powietrznej pomimo poważnego uszkodzenia samochodu, a także fakt jej zadziałania przy stosunkowo niewielkich uszkodzeniach nie musi oznaczać niesprawności systemu poduszek powietrznych. Czujniki zderzenia reagują na siłę uderzenia, a nie na stopień uszkodzenia samochodu. |
W jaki sposób poduszki powietrzne chroni´ kierowcę i pasażera
Osoby przebywające w samochodzie zwykle odnoszą obrażenia podczas wypadku w wyniku uderzenia częścią ciała o nieruchomy obiekt znajdujący ...Przednia lampa sufitowa z lampami punktowymi i z diodą światła rozproszonego
(dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)
Przełącznikiem A włącza się/wyłącza lampę
sufitową.
Gdy przełącznik A znajduje się w pozycji
środkowej, lampy C i D zaświecają się/
gasną po otwarciu/zamknię ...
Pielęgnacja i czyszczenie
wnętrza
PRZESTROGA
Przy czyszczeniu wnętrza i tapicerki
samochodu stosować odpowiednie
techniki i środki czyszczące.
Zlekceważenie tego zalecenia, zwłaszcza
przy pierwszym czyszczeniu, może
spowodować powstawanie zacieków, ...
Gdy hybrydowy układ
napędowy ulegnie
przegrzaniu
O przegrzaniu hybrydowego układu napędowego mogą świadczyć
niżej opisane objawy.
Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym zaświeca się lub miga lampka
ostrzegawcza wysokiej temperatury płynu w układzie chłodzenia
( S. 524) lub odczuwalny je ...